Helgens golfläger på Öijared blev lyckat. Foto: SGF

Golfsverige

Efter bedrägeriet – succé för paragolfläger

Öijared fick till slut en powergolfer och genomförde ett succéartat läger för rullstolsburna.

Text: Olof Åsgård • 2022-04-25 Uppdaterad 2022-04-25

I helgen arrangerades ett paragolfläger för rullstolsburna. Lägret hölls på Öijared som inför den här säsongen investerat i en powergolfer – en specialanpassad rullstol för golf.
Helgens läger var tänkt att vara den stora presentationen av hjälpmedlet och klubbens paragolfsatsning, men för en månad sedan såg det ut som att klubbens investering inte skulle finnas på plats. Detta efter ett bedrägeri där fakturan för att köpa in powergolfern betalades ut till fel företag. Före detta Öijaredsmedlemmar klev då in och bekostade powergolfern.

Öijareds klubbchef Lars Brydolf är tacksam att det blev ett lyckat arrangemang efter alla turer som varit.
15 rullstolsburna golfare, både nya och mer erfarna, från hela Sverige deltog i lägret som arrangerades av Svenska Golfförbundet tillsammans med bland andra Öijared, Göteborgs Golfförbund och Parasport Västra Götaland.

Foto: SGF
Foto: SGF

Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:Text: Olof Åsgård • 2022-04-25
NyheterGolfsverigeNyheterÖijared ResortParagolf
Scroll to Top