
Portugal Masters – Day Two
Per-Ulrik tillbaka som kommentator
Dubai Desert Classic sänds i Viasat Golf. Med en nygammal kommentator – Per-Ulrik Johansson.
I oktober 2015 checkade Per-Ulrik Johansson in på Wermdö Golf & Country Club utanför Stockholm där han tog över som verkställande direktör.
Under våren avslutar han dock sitt arbete på klubben.
I stället väntar en återkomst som kommentator för Viasat Golf.
Per-Ulrik Johansson gör comeback redan i samband med European Tour-tävlingen Dubai Desert Classic.
Torsdagens sändning leds av Pierre Fulke.
På fredagen och under resten av veckan ansluter Per-Ulrik Johansson i kommentatorsbåset i TV-huset på Södermalm i Stockholm.
– Det ska bli jättekul. Jag kommer att göra ett begränsat antal tävlingar fram till det att jag slutar på Wermdö. Det är väldigt många nya spelare ute på touren som har ändrats ganska mycket under mina år som klubbchef – så det gäller att läsa på för att komma in i kommenteringen igen.
– Det finns flera nya tävlingar med annorlunda koncept och så de nya golfreglerna. I helgen såg jag en spelare som puttade med flaggan ifrån 1,5 meter – det kommer att ta tid att vänja sig…, säger Per-Ulrik Johansson till svenskgolf.se/wp.
Nästa gång som den sexfaldige ET-vinnaren kommenterar blir Qatar Masters 7–10 mars.
Så här sänds Dubai Desert Classic:
Torsdag 24/1: 05.00–10.00.
Fredag 25/1: 08.30–14.30.
Lördag 26/1: 09.30–14.00.
Söndag 27/1: 09.30–14.00.
Text: CM Hellsten • 2019-01-23
Artiklar • European Tour • Per-Ulrik Johansson • Tournytt