
5de42324545f0
Hit drömmer svenskarna om att åka på golfsemester
En undersökning med över 9 500 deltagare visar var europeiska golfare från de fyra största nationerna inom sporten helst reser – och var det oftast bär av.
En undersökning gjord av International Golf Travel Market, IGTM, visar att vi svenskar, tillsammans med britter, fansmän och tyskar helst åker på golfsemester till Spanien. Av de över 9 500 tillfrågade åker 14 procent till Spanien för att spela golf. Det näst mest besökta landet av svenskar är Portugal.
I samma undersökning tillfrågades deltagarna också var de helst vill åka med alternativen Turkiet, Sydafrika och Thailand. Golfarna från Storbritannien vill då helst resa till Turkiet (39,1%) medan mer än 24 procent av alla tillfrågade tyskar och svenskar helst åker till Sydafrika.
Text: Jesper Johansson • 2017-12-13
Artiklar • Banor & resor • Nyheter • Spanien • Sydafrika