En äkta Masters-kavaj auktioneras ut

Du kanske inte kan bli medlem på Augusta National Golf Club. Men nu kan du i alla fall se ut som en – om du har ungefär 440 000 kronor över.

1994 hittades den äkta Augusta National-kavajen på en loppmarknad i Toronto. //Foto: GreenJacketAuctions.com

Foto: GreenJacketAuctions.com

Att bli medlem på Augusta National Golf Club är näst intill omöjligt, vilket gör det svårt för oss vanliga dödliga att få bära den klassiska kavajen. Men den som har en hel del pengar över, kan i alla fall låtsas att han eller hon är medlem.

Just nu auktioneras nämligen en äkta Augusta National-kavaj ut på sajten GreenJacketAuctions.com. Autionsfirman förväntar sig att prissumman landar i närheten av 50 000 dollar, ungefär 440 000 kronor.

Kavajen hittades på en loppmarknad i Toronto 1994 och kostade då bara fem dollar. En goflare köpte den direkt, då han förstod vad det var för klädesplagg.

Den förre ägarens namn är borttaget, vilket gör att man inte vet om den tillhört en medlem eller någon vinnare av majortävlingen. Men Augusta National har meddelat att det är en äkta kavaj och man har fastslagit att den är från tidigt 50-tal.

Auktionen avslutas 8 april.

Jag vill ha den kavajen!
Ja
17
29
Nej
Håll dig uppdaterad med nyhetsbrevet!
  • Få svenskgolf.se's nyhetsbrev

    Skriv upp dig på vårt nyhetsbrev för senaste informationen!